USB Bellek Rehberi

USB bellekler hakkında genel bilgileri öğrenecek, size en uygun şekilde yapılandırabilecek ve virüslerinden korunma yollarını göreceksiniz.

USB Bellek Biçimlendirme Rehberi

Herhangi bir sürücüyü biçimlendirmekle USB belleği biçimlendirmek arasında fark yoktur. Fakat şimdiye dek herhangi bir sürücüyü biçimlendirmemiş olabilir veya tüm seçeneklerin işlevlerini bilmiyor olabilirsiniz. Çoğu USB bellek kullanıcısı ne işe yaradığını bilmeden varsayılan seçenekleri kullanıyor. Aslında en iyi ayarlar, biçimlenen sürücünün türüne göre ve onunla ne yapmayı planladığınıza dayanıyor. USB Bellekleri dosya sistemi olarak NTFS, FAT32, exFAT ve ayırma boyutu olarak bayt, kilobayt cinsinden kümelerden oluşur. Ayrıca sürücüyü adlandırabileceğimiz birim etiketleri de biçimlendirme seçenekleri arasındadır.

USB Bellek Biçimlendirme

Birim Etiketleri

Birim etiketi, sürücünüzün adıdır. Bu kısım isteğe bağlıdır. Yani sürücüye dilediğiniz adı verebilirsiniz. Tabi bu özgürlüğümüz bazı dosya sistemlerinde biraz kısıtlanmıştır. Örneğin; NTFS dosya sisteminde 32 karakterden fazlası kullanamaz ve TAB tuşunu kullanamazsınız. Büyük-küçük harf duyarlılığı vardır. FAT dosya sisteminde 11 karakterden fazlası desteklenmez. * ? . , ; : / \ “ + = < > [ ] karakterleri ve TAB karakteri desteklenmez. Sürücü ismi büyük-küçük harfe duyarlı değildir, küçükte yazsanız yazılar büyük karakter olarak görüntülenecektir. İki dosya sisteminin birim etiketinde de boşluk kullanabilirsiniz.

Dosya Sistemleri

NTFS’nin diğerlerine göre iyi yönleri

 • 4GB’dan büyük dosyaları okuyabilme ve yazabilme.
 • 32GB’dan büyük bölümler oluşturabilme.
 • Dosyaları sıkıştırarak alan kazanabilme
 • Daha iyi boş alan yönetimi, dolayısıyla daha az parçalanma
 • Büyük sürücülerde büyük kümelere izin verir, dolayısıyla daha az alan kaybı yaşanır
 • Dosya ve klasörlere izinler tanımlanabilir (Profesyonel Windows sürümünde)
 • EFS (Yalnızca Profesyonel Windows sürümünde) ile anında şifreleyebilme

FAT32’nin diğerlerine göre iyi yönleri

 • Neredeyse tüm işletim sistemleri ile uyumlu
 • USB sürücüsünde daha az yer kaplar
 • Daha az yazma işlemi, dolayısıyla daha hızlı ve daha az bellek kullanımı

exFAT’ın diğerlerine göre iyi yönleri

 • 4GB’dan büyük dosyaları okuyabilme ve yazabilme
 • 32GB’dan büyük sürücü bölümleri oluşturabilme
 • Daha iyi boş alan yönetimi, dolayısıyla daha az parçalanma

Hangi dosya sistemi seçilmeli?

Yapısı nedeniyle FAT32, 32GB’dan küçük sürücüler ve 4GB’dan(FAT32) büyük dosyalar kullanmayacağınız ortamlar için daha uygundur. Başka bir deyişle, 60GB’dan büyük herhangi bir sabit disk NTFS ile biçimlendirilmelidir. exFAT ise NTFS ve FAT32 birleşimi sayılabilecek bir dosya sistemidir. Bu sebeple kullanılması en uygun olan fakat yaygın olmadığından ve her cihaz desteklemediğinden kullanılması önerilmez. NTFS’nin de diğerlerine göre avantajları vardır. Her aygıtta geçerli olabilen dosya izinleri, ReadyBoost kullanılabilirliği ve exFAT kullanamadığımızdan dolayı FAT32’ye göre olan avantajları NTFS’yi en kullanılabilir dosya sistemi kılmaya yetebiliyor.

Ayırma Birim Boyutları

Sabit diskler kümelerle düzenlenmiştir ve ayırma birimi boyutu, diskteki tek bir kümenin boyutunu gösterir. Dosya sistemi her kümenin durumunu kaydeder, örneğin boş veya dolu olması gibi. Bir dosya veya bir dosya parçası kümeye yazıldığında, küme dolu hale gelir - üzerinde boş alan kalıp kalmadığının bir önemi yoktur. Büyük kümeler daha çok alanın ziyan olmasına neden olacaktır. Küçük küme boyutlarında ise dosyalar daha küçük parçalara ayrılacağından tümünün bir araya getirilmesi daha uzun sürecektir. Bu nedenle en iyi ayırma birimi boyutu sürücünüzle ne yapmak istediğinize bağlı. Sürücüde büyük dosyalar depolayacaksanız, büyük küme boyutları sürücünün daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Ancak flash sürücünüzden programlar çalıştıracaksanız veya küçük dosyalar depolayacaksaınz, küçük küme boyutu size alandan kazandıracaktır. 500MB’lık bir USB flash sürücüsü için 512 bayt, 4GB için 4 kilobayt, 8GB için 8 kilobayt, 16GB için 16 kilobayt… 1 TB’lık harici bir sabit disk için 128 veya 256 kilobayt ayırma birimi tablosu seçebilirsiniz.

Rufus ile Bootable (Önyüklenebilir) USB Bellek Yazma

Bu konuda piyasada bir sürü program olmasına karşın en hızlısı ve kapsamlısı kuşkusuz Rufus‘tur. Rufus ile bir kaç tıklama ile flash bellek bootlable hale getirilebilir.

 1. İlk olarak programı açtıktan sonra Aygıt kısmını kontrol edip USB belleğin işlemde olduğunu kontrol edin.
 2. Aşağı kısımdaki kutucuklarda Açılış Diski Oluşturma Yöntemi kısmından elimizde ISO dosya türü varsa ISO yansımasını, IMG türünde dosya varsa DD Yansıma seçeneğini seçin.
 3. Seçtikten sonra Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türünden bilgisayarınız 2012 sonrası üretim ise UEFI için GPT, öncesi içinse MBR Bölüm Düzenini kullanın.
 4. Dosya sisteminin ve ayırma boyutunu yukarıdaki bilgiler ışığında kendinize göre karar verin. Eğer bir fikriniz yoksa varsayılan şekilde bırakabilirsiniz. Önceki sistem ve ayırma boyutuyla aynı olmasını öneririm.
 5. Birim etiketi olarak dilediğiniz adı seçebilirsiniz.
 6. Hızlı Biçimlendir‘i ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız tikini kaldırabilirsiniz. Eğer dosya sistemi değiştirdiyseniz veya uzun zamandır tam biçimlendirme yapmadıysanız hızlı biçimlendirmeyi kullanmayabilirsiniz. Fakat hızlı biçimlendirme olmadan işlem yarım saat civarında uzayabilir. Ben kullanmanızı öneririm.
 7. Genişletilmiş Etiket ve Simge Dosyaları Oluştur yine size kalmış bir şeydir. Eğer belleği taktığınızda Bilgisayarım’da simge gösterilmesini istiyorsanız işaretleyebilirsiniz.

İşlem bu kadardı. Sorunlarınızı buraya yazabilirsiniz.

Virüslerden Kesin Korunma Yolu

Virüsler genelde belleğin ana dizinine veya System Volume Information yani bellek ile ilgili bilgileri içeren klasöre girebilir. System Volume Information virüsleri yeni nesil belleklerde engellendiğinden yüklenmez. Ana dizine bulaşan virüsleri ise yukarıda anlattığımız gibi NTFS’nin her aygıtta aynı erişim düzeyinden faydalanıp ana dizine yazma engeli koyup, bir klasör oluşturup bu klasör içinden kullanarak kesin yolla kurtulmuş oluruz. Sadece ana dizinde oluşturduğumuz klasörü kullanırız. Bu yöntemle kısayol virüslerinden de kurtulunabilir. Bu işlemi NTFS Drive Protection programıyla gerçekleştirebilirsiniz.

USB versiyonları

Bir USB Bellek yada diğer adıyla Flash Bellek satın almak istediğinizde karşınızda 2.0, 3.0 veya 3.1 gibi kavramlar çıkar. Bu kavramlar alacağınız USB Belleğin hızı ile ilgilidir. Örneğin:

 • USB 2.0 Bellek: Hız 480 Mbit/sn (60 MByte/sn)
 • USB 3.0 Bellek: Hız 4,80 Gbit/sn (600 MByte/sn)

Yukarıda görürdüğü gibi USB 2.0 Bellek 480 Mbit/sn bant genişliğine sahipken USB 3.0 Bellek 4,80 Gbit/sn bant genişliğine sahiptir. Kısaca 2.0 ve 3.0 kavramı alacağınız Flash Belleğin bir bilgisayara olan dosya alım veya aktarım hızıdır. USB Bellek 3.0, 2.0’a göre oldukça yüksek düzeyde bir aktarım hızına sahiptir. Ancak belleğin kullanıldığı bilgisayar veya donanım birimi aktarım hızı ne ise o hızda olabilecektir. Yani aldığınız USB Bellek 3.0 ancak bilgisayarınız 2.0 destekliyorsa aktarım hızı 2.0 düzeyine olacaktır. 3.0 Belleklerin USB girişi genellikle MAVİ renklidir.

USB Bellek Yetki Kısıtlama ve Engelleme

USB belleğinizde virüs varsa veya bilgisayardaki virüsün belleğe erişmesini engellemek için Remove Access Tool‘u kullanabilirsiniz. Veya tamamen takılan tüm USB’lere erişimi kaldırabilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Donanımı Güvenle Kaldırma

USB bellekler yazma önbellekleme özelliği vardır. Bu özellik belleği daha hızlı ve kullanışlı olabilmesini sağlar. Fakat güvenli kaldır yapmadan çıkarıldığında veri bozukluklarına sebep olabilir. Yeni nesil belleklerde genelde bu özellik etkin değildir. Yani dilediğinizce belleğinizi çıkartabilirsiniz. Eğer bu özelliği kontrol etmek, değiştirmek veya kaldırmak için şu yöntemi izleyebilirsiniz (Windows 10).

 1. Bilgisayarım’a girin.
 2. Belleğe sağ tıklayıp Özelliklere girin.
 3. Donanım sekmesinden belleğinizi bulup çift tıklayın.
 4. Genel sekmesinde sol altta olan Ayarları değiştir butonuna basın.
 5. Sonrasında gelen pencerede İlkeler sekmesine girin.
 6. Kaldırma ilkesi bölümünden istediğiniz ayarı seçin.

Bu yazımda bu kadardı. Takıldığınız her konuyu yorum yaparak sorabilirsiniz.

April 1, 2017 tarihinde yazıldı.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz: