Okumak Sanatı

Kitap Okumak

Okumak insanı zevklendirmeye, süslemeye ve onun marifetini arttırmaya yarar.

Okumak, tabiatı geliştirir, tecrübe de onu geliştirir. Çünkü doğal yetenekler, tabiattaki bitkiler gibi okumak aracı ile budanmaya muhtaçtırlar. Tecrübe tarafından sınırlanmadığı takdirde okumak kendi kendine ve serbestçe bir çok yönde dal budak salar.

Kurnaz insanlar okumayı küçümserler, basit insanlar hayran olurlar. Akıllı insanlar ise ondan faydalanırlar. Zira okumak yalnız başına bir işin kendiliğinden nasıl yapılacağını öğretmez, onun dışında ve üstünde bir hizmet vardır ki o da gözlem ile elde edilir.

Başkalarını iğnelemek veya onları susturmak için okumayınız; sırf inanmak ve her şeyi muhakkak ve tabii sayabilmek için de okumayınız; bir şey söyleyebilmek ve süslü konuşma olanağını bulmak için de okumayınız. Yalnız daha iyi düşünebilmek, daha derin düşünebilmek ve düşüncelerimizden bir sonuç çıkarabilmek için okuyunuz.
Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak onu hazırlar, yazmak ise onu olgunlaştırır.

Tarih kitapları insanları akıllı, şiirler anlayışlı, matematik cin fikirli, felsefe derin, ahlak kitapları ciddi ve temkinli yapar, mantık ve hitabet ise tartışma yeteneği verir.

Okumak Nasıl Olmalı?

1. Bir çok yazarı düzeysel olarak tanımaktansa, bir kaç yazarı ve bir kaç konuyu iyi tanımak daha iyidir.

2. Kendinizi küçük kitaplar seli altında boğulmaya bırakmayın. Bir insan aldanabilir, bir kuşak aldanabilir; fakat insanlık aldanmaz. Shakespeare, Moliere kazanmış oldukları mevkilere şüphesiz layıktırlar. Onları, henüz zamanın sınavından geçmemiş bulunanlara tercih edebiliriz.

3. Ruhun gıdası iyi seçmektir. Her ruhun kendisine uygun bir gıdası vardır. Kendi yazarlarımızın kimler olduğunu tanımaya çalışalım.

4. Kendimizi büyük kitaplara layık bir hale getirmeliyiz.

5. Okurken etrafımızda mümkün olduğu kadar güzel bir konseri kuşatan saygı ve sessizlik ortamını yaratırız. Bir sayfayı gözden geçirmek, telefona yanıt vermek için okumayı kesmek, akıl başka yerde iken kitabi tekrar ele almak, sonra ertesi güne kadar bırakmak; bu okumak demek değildir.

   

2 YorumYorum Bırak

  • Sanıyorum, “Okumak Sanatı” değil de “Okuma Sanatı” olmalı başlık.

    Okuma ve okutmaya uzak bir toplum olarak okuduğumuzu anladığımız da yok. Bir de bunu sanatsal biçimde özen göstererek yapmayı düşünürsek pek yolumuz var, ufukta görülen…

    • Başlığı “okumak” işi üzerine yazdım. Şu anda nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum ama Okumak Sanatı’nın bir anlamı var. Ama tabi mantıken haklısınız. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

18 + = 24