Keygen, Crack ve Patch Nedir?

Bu yazıda keygen, crack ve patch terimlerini açıklayacak ve ne işe yaradıklarını anlatacağım. Umarım bu gibi şeylere ihtiyacınız olmaz.

Keygen Nedir?

Key Generator (Anahtar, Seri Numara Üretici) Bilgisayarınıza kurmak istediğiniz programı web üstünden indirdiniz ancak programın etkinleştirilmesi ya da kurulması için CD Seri Numarası (serial, key) gerekiyor. Bu seri numarayı size üreten yazılımlara keygen denir. Key’i bu programla ürettikten sonrasında etkinleştirme kısmına kodu (mail, ad, soyad vb. olabilir.) yapıştırıp etkinleştirebilirsiniz. Örnek olarak; Internet Download Manager programını setup ile kurduktan sonrasında size verilen keygen programını çalıştırıp içindeki ad, soyad, mail, serial benzer biçimde detayları IDM (internet download manager) üstündeki ‘Kayıt’ kısmına eklemek gibi.

[========]

Crack Nedir?

Program Kırma Keygen gibi programları tam sürüm haline getirmede ya da etkinleştirilmesinde kullanılır. Programı kurduktan sonrasında kapatıp, program dizinindeki orjinal çalıştırma dosyasıyla kurulumdan ilkin size verilen crackli dosyayı değiştirirsiniz. Örneğin; Internet Download Manager programını setup ile kurduktan sonrasında “Program Files”daki IDM klasörünü bulup, içindeki ‘IDMan.exe’yi size verilen dosya ile değiştirmek gibi. Önemli Not: Crack oluşturmak için ilk olarak kurduğunuz programı kapatmalısınız. Eğer program arka planda çalışıyorsa Görev Yöneticisi üstünden kapatabilirsiniz.

[========]

Patch Nedir?

Patch ingilizcede yama anlamına gelir. Kurduğunuz program için üretici firmanın ya da başka kişilerin çıkardığı yama programlardır. Program da görülen bir eksikliği ya da sonradan ortaya çıkan bir hatayı gidermek için yazılan programlardır. Kimi zaman bu yama programları ile de program kırılabilir. Mesela; IDM programını kurup kapattıktan sonrasında size verilen patch dosyasını çalıştırmak gibi.

[========]

Peki bilgisayar kullanıcıları bu tarz şeyleri niçin kullanır?

Zira bilgi günümüz dünyasında pahalıdır. Bu gün itibariyle Photoshop CS6 lisanslı olarak kullanmak isterseniz 1000 $’ı gözden çıkarmak zorundasınız. Bu miktarı veribilecek kullanıcı sayısı dünyada sınırlı olduğundan bazı bilgisayar uzmanları da yaratılmış olan bu programları kırmak ve bu işten para kazanmak yolunu seçmektedir.

April 17, 2017 tarihinde yazıldı.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz: