cPanel'den cPanel'e Site Taşıma

cPanel, Linux kullanan hosting müşterilerinin işlemlerini kod bilgisi gerektirmeksizin görsel arayüz ile birlikte kolayca işlem yapabilecekleri, lisans gerektiren, web kontrol uygulamasıdır.

cPanel’den cPanel’e Site Taşıma İşlemi

Bu yazıda Tam Yedekleme‘yi kullanarak Uzak FTP Sunucusu‘na sadece FTP bilgilerini girerek tüm site dosyalarını ve SQL veritabanını kopyalama yöntemini göstereceğim. Eğer sitenizdeki dosyalar büyük ise, sitenizi başka bir hostinge taşıyorsanız veya bir hostta yedeklemek istiyorsanız bu yöntem ile herhangi indirme ve yükleme yapmaksızın bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

cPanel Tam Web Sitesi Yedeği Alma

cPanel ana dizinindeki Dosyalar bölümünde bulunan Yedekleme‘ye tıklayın. Tam Yedekleme bölümünden Tam bir Web Sitesi Yedeği İndir‘e tıklayın. Yedekleme Hedef Yeri‘nde Uzak FTP Sunucusu‘nu seçin. E-posta adresi gerekli değildir. Dilerseniz açabilirsiniz. Uzak sunucu olarak atacağınız hostun site adresini veya IP adresini yazabilirsiniz. Örneğin; ftp.tasima.top, 178.240.249.191 gibi. Değiştirmediyseniz varsayılan ayarlar; Uzak Kullanıcı: cPanel’e giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adınız Uzak Şifre: cPanel’e giriş yaparken kullandığınız şifre Portu: Çoğu panelde varsayılan port 21‘dir. Eğer olmuyorsa paneldeki FTP Hesapları bölümünden öğrenebilirsiniz. Uzak Dizin: Bu bölüm değişkendir. Ana dizin olarak / yapabilirsiniz. cPanel Tam Yedek Oluştur

Yedeği Yeni Hosta Çıkarma

Her şey doğru şekilde oldu ise diğer sitenin/hostun ana dizininde şu şekilde bir dosya oluşacaktır. Tam Yedek Bu dosya üzerinde sağ tıklayıp, Çıkar‘a tıklayın. “/”a yani ana dizine dosyaları çıkarın. Çıkardıktan sonra tar.gz dosyasının adıyla bir klasör oluşacaktır. O dosyanın içerisinde bizim için önemli olanlar, homedir ve mysql klasörleridir. NOT: Eğer spesifik dosyalarınız var ise büyük ihtimalle onlarda homedir klasörünün içerisindedir. cPanel Yedek Çıkarma homedir klasöründeki public_html klasörü, eski sitemizdeki ana dosyaları içeren klasördür. Eğer yeni hostta da site dosyalarınız public_html klasöründe ise, oradaki klasörü direkt olarak ana dizine taşıyabilirsiniz. SQL dosyası ise mysql klasörü içerisindedir. Eğer sitenizin boyutu küçük ise büyük ihtimalle sql dosyasının boyutu da küçük olacaktır. O sebeple birkaç MB olan dosyayı indirip phpMyAdmin’den yükleyebilirsiniz. Eğer dosya boyutu büyük ise bigdump.php dosyası ile indirmeden SQL import işlemi yapabilirsiniz.

BigDump.php ile SQL İçe Aktarma İşlemi

Yukarıda bahsettiğim, mysql klasörünün içerisindeki SQL dosyasını yeni sunucunuzdaki public_html’e atın. Sonrasında public_html içerisinde sql.php, bigdump.php, dosya.php vs. kafanıza göre bir dosya ismi seçip, dosya uzantısı .php olan bir dosya oluşturun. Bu dosyayı açıp, içerisine bu adresteki kodların hepsini kopyalayıp yapıştırın. Aşağıdaki kodlar, verdiğim dosyanın en üst bölümlerinde yer alıyor. Kendi veritabanınıza göre düzenleyin.

// Sunucu adresi (genellikle localhosttur) $db_server = ‘localhost’; // Veritabani adi $db_name = ‘’; // Veritabani kullanicisinin adi $db_username = ‘’; // Veritabani kullanicisinin sifresi $db_password = ‘’; // SQL dosyanizin adi (uzantisi ile birlikte) $filename = ‘’;

Sonrasında tek yapmanız http://site adresi/dosyaya verdiğiniz isim.php dosyasını tarayıcınızdan yürütmek kaldı. Takıldığınız bir konu olursa yorum yoluyla veya iletişim sayfasıyla sorabilirsiniz. Not: tasima.top benim sitemdir (silindi). Kopya içerik sanılmasın.

August 19, 2017 tarihinde yazıldı.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz: