CopyQ - Kopyalamaları Kaydetme, Log Tutma Programı

Eğer sizin de benim gibi önemli olan şeyi kopyaladıktan sonra üzerine yanlışıkla başka bir şey kopyalama sorununuz varsa bu program tam size göre :)

Programın mantığı çok basit. Kurulumu tamamladıktan sonra bir daha programı ellemenize gerek yok. Kayıtlara sağ alttaki program simgesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kurulum

Kurulumu standart bir bilgisayar kullanıcısının kolaylıkla yapabileceği cinsten ama yine de söz etmekte fayda var.

  1. Şuradan indiriyoruz.
  2. Programı açtığınızda dil seçme bölümü geliyor, Türkçe olmadığından dolayı English seçip OK’a tıklıyoruz.
  3. Sonrasında hayatımızda hiç okumadığımız ve okumaya niyetimiz de olmayan lisansı I accept the agreement’e tıklayıp kabul edip, Next’e basıyoruz.
  4. Programı kuracağımız klasörü belirtiyoruz. Eğer özel bir durum yoksa Next’liyoruz.
  5. Karşımıza ingiliççe bir bölüm geliyor. Bu bölümde eğer istemediğiniz bir özellik varsa tikini kaldırıyoruz. Örneğin ben resimleri göstermesi amacıyla yalnızca Imagesi işaretledim. Sizde kafanıza göre takılın, anlamıyorsanız hiç ellemeden Next’i yapıştırın.
  6. Başlat menüsünde program simgesi eklensin mi diye soruyor. Benim başlat menüsüyle işim olmadığı için eklense de eklenmese de fark etmez, eklenmesin diyorsanız Don’t create a Start Menu foldera tıklayın. Eklensin diyenler yine Next oğlu next.
  7. Geldik zurnanın ne diyeceğine karar veremediği yere. Create a desktop shortcut masaüstüne program simgesi ekler. Ben tüm programlarımı masaüstünün sağ tarafında depoladığımdan tıklıyorum. Diğer seçenek olan Automaticly start CopyQ kesinlikle tıklamamız gerekiyor. Bu seçenek bilgisayarı başlattığımızda otomatik olarak CopyQ‘yu da başlatmamıza yarıyor. Eğer başlatmazsa programın bir işlevi de kalmıyor. Çünkü kopyaladığı şeyin üzerine başka şey kopyalamayacağını unutan adam, programı başlatmayı da unutur.
  8. Sonunda sıkıcı kurulum faslını geride bıraktık. Installe bas ve uçuşa hazırlan!
May 6, 2017 tarihinde yazıldı.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz: